Fitotoksyny

Nie wszystkie toksyny są dla człowieka groźne. Ich wpływ na organizm może być różnorodny, w zależności od okoliczności oraz przyjmowanej dawki. Lecznicze działanie wykazują zwłaszcza fitotoksyny, czyli toksyny wytwarzane przez rośliny. Zaliczamy do nich m.in. alkaloidy, fenole oraz terpeny. Alkaloidy mają charakter zasadowy dzięki wysokiej zawartości azotu. Wchodzą w skład nasion, korzeni i kory roślin. W niskich dawkach mają działanie lecznicze.

Lecznicze działanie alkaloid.

Wykorzystuje się je głównie do uśmierzania bólu oraz łagodzenia kaszlu. Trzeba jednak uważać, bowiem alkaloidy mogą wykazywać narkotyczne właściwości. Do najpopularniejszych alkaloidów zaliczamy: morfinę, kodeinę oraz chininę. Inny rodzaj fitotoksyn to terpeny. Można je znaleźć w składzie wielu ziół, przy czym ich działanie jest bardziej różnorodne. Terpeny mogą pobudzać trawienie i zwiększać łaknienie, stymulować wydzielanie soku żołądkowego (ten ich rodzaj występuje w liściach bobrka oraz korzeniu goryczki). Mogą rownież mieć działanie łagodzące stres i napięcie (w kozłku lekarskim), a także moczopędne i usprawniające metabolizm (korzeń mniszka lekarskiego).

Ziołolecznictwo.

Popularnym w ziołolecznictwie surowcem zawierającym terpeny jest również ziele świetlika, znajdujące zastosowanie w okulistyce. Jeśli chodzi o fenole wytwarzane przez rośliny, na ogół ich działanie jest bakteriobójcze. Stosuje się je zewnętrznie, w postaci olejków eterycznych. Występują one na przykład w olejkach z goździka, owocu anyżu, owocu kopra włoskiego, pietruszcze, tataraku, tymianku, koszyczku arniki czy macierzance. Roślinne związki fenolowe mogą być składnikiem maści leczniczych, zwłaszcza dezynfekujących i przyspieszających gojenie się ran. Jak zatem łatwo zauważyć, toksyny nie zawsze mają destrukcyjne działanie. Warto jednak upewnić się co do stężenia fitotoksyn w preparacie, a przede wszystkim – zachować ostrożność przy samodzielnym tworzeniu takowych.

TAGI: Toksyny, lecznicze działania fitotoksyn, zawartość azotu, narkotyczne właściwości, olejki eteryczne, metabolizm, roślinne związki fenolowe.

PODZIEL SIĘ: