Leki na bazie ziół

Leki galenowe – to inna nazwa leków produkowanych z naturalnych składników. Najczęściej tymi roślinnymi surowcami są zioła. Można z nich przyrządzać różnego rodzaju specyfiki samodzielnie, lub zaopatrywać się w preparaty organiczne w sklepach zielarskich.

Warto jednak pamiętać, iż współcześnie na rynku dostępne są głównie leki syntetyczne z dodatkiem ziół. Oczywiście nie umniejsza to ich skuteczności. Z pewnością leki zawierające wyciągi z ziół i substancje organiczne są bezpieczniejsze dla organizmu niż produkty całkowicie sztucznie. Niemniej jednak – chcąc stosować w pełni naturalny specyfik najczęściej musimy wykonać go domowym sposobem. Preparaty z ziół, ze względu na ich konsystencję, możemy podzielić na: postacie stałe jak mieszanki ziołowe, wyciągi suche, lecznicze papierosy, plastry, tabletki, proszki, czopki; postacie półstałe jak różnego rodzaju maści, kremy, mazidła oraz postacie ciekłe jak nalewki, wyciągi, spirytusy lecznicze, octy, maceraty, syropy, soki, napary, odwary, emulsje, zawiesiny. Leki na bazie ziół są
uznawane przez główny nurt medycyny. Warto jednak przy wyborze fitofarmaceutyków zwrócić uwagę, czy roślinne (zielarskie) surowce w nich zastosowane są składnikiem pomocniczym czy też głównym. Można się czasami spotkać z klasyfikacją według której za fitofarmaceutyki uznaje się leki, które w składzie mają co najmniej 60% substancji roślinnych.

PODZIEL SIĘ: