Zioła na trawienie – naturalne i skuteczne

Zioła na trawienie
Kevin Doran z Unsplash

O problemy z trawieniem nietrudno. Wystarczy tylko zbyt duże łakomstwo czy też ciężkostrawne danie. W takiej sytuacji najczęściej sięgamy po apteczne tabletki, by poradzić sobie z problemem. Można jednak skorzystać z naturalnego rozwiązania – ziół na trawienie.

Typowe objawy pojawiające się przy niestrawności to w szczególności: ból brzucha i bolesne skurcze, wzdęcia, zgaga czy wiatry. W złagodzeniu tych doskwierających dolegliwości pomogą ci napary wykonane z określonych ziół. Dzięki nim możesz szybko poczuć się lepiej. Jakie zioła na trawienie warto mieć w swojej kuchni?

Mięta pieprzowa

Jedna z najbardziej popularnych roślin leczniczych – jej najcenniejszym składnikiem jest mentol, który ma właściwości przeciwbólowe, rozkurczowe, dezynfekujące i dodatkowo chłodzące. Działa żółciopędnie, łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Osoby mające kamienie żółciowe powinny przed jej zastosowaniem skonsultować się z lekarzem. Najłatwiejsza w stosowaniu w postaci herbatki miętowej.

Imbir lekarski

To jedna z popularnych przypraw w kuchni azjatyckiej. Kłącze imbiru zawiera składnik pobudzający wydzielanie soków żołądkowych i żółci, dzięki czemu wspomaga trawienie. Imbir łagodzi również nudności. Aby uzyskać odpowiedni rezultat, kawałek imbiru dodaj do herbaty w trakcie jej parzenia.

Rozmaryn lekarski

Aromatyczna przyprawa stosowana często w kuchni śródziemnomorskiej. Także posiada działanie przeciwskurczowe, wiatropędne i żółciopędne. Można dodawać go jako przyprawę do dań i przygotowywać z niego napary.

Kminek

Zawarty w kminku olejek eteryczny ma działanie rozkurczowe oraz żółciopędne. Jest polecany przede wszystkim na wzdęcia. Najlepiej dodawać go do potraw.

Koper ogrodowy i włoski

Wspomaga prawidłową pracę przewodu pokarmowego i ma działanie rozkurczowe. Koper ogrodowy i włoski najlepiej stosować w postaci naparu.

Mniszek lekarski

Nazywany jest również mleczem. Ten pospolity chwast jest bogaty w wartościowe związki mające działanie lekko przeczyszczające i żółciopędne, dlatego też jest polecany w zaburzeniach trawienia. Najlepiej stosować go w formie naparu.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: