Fitoestrogeny
Zmiany hormonalne charakterystyczne dla okresu menopauzy powodują nie tylko występowanie dolegliwości (czy to ze strony układu nerwowego, moczowo – płciowego czy innych). W wyniku niedoboru estrogenów może zwiększać się ryzyko pewnych chorób w przyszłości, takich jak osteoporoza, choroby sercowo – naczyniowe (miażdżyca, udar), niektóre nowotwory. Naturalnie współczesna medycyna wie, jak temu zaradzić. Konieczne jest uregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu.
Czym są fitoestrogeny?
W jaki sposób? Niekoniecznie przy pomocy HTZ. Terapia ta, choć skuteczna, nie jest odpowiednia dla każdego, dodatkowo może wywoływać działania niepożądane. Przy mniejszym natężeniu objawów w zupełności wystarczą fitoestrogeny. Czym są? To substancje pochodzenia roślinnego, obecne zarówno w żywności jak i w suplementach. Leki na bazie fitohormonów nie wywołują skutków ubocznych. A prócz tego są dostępne bez recepty, w aptekach i sklepach zielarskich. Fitoestrogeny (lignany, kumestany i izoflawony) oddziałują na organizm podobnie jak naturalne estrogeny. Dzięki temu mogą łagodzić umiarkowane objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zmienność nastrojów, bezsenność, drażliwość. Oprócz tego wykazują one działanie profilaktyczne.
Preparaty dla kobiet w menopauzie.
Korzystnie wpływają na pracę serca i układu krwionośnego, a także wzmacniają kości, dzięki czemu maleje ryzyko osteoporozy. Preparat z fitoestrogenami może więc w znaczący sposób poprawić jakość życia kobiety w menopauzie. Najlepiej jednak stosować je w połączeniu z profilaktyką – zdrową, bogatą w witaminy (antyoksydanty) i minerały (wapń, żelazo, cynk…)dietą oraz regularną aktywnością fizyczną (która pomoże zapobiec otyłości, problemom z krążeniem, nadciśnieniem itp.). Jeśli chodzi o wady fitoestrogenów trzeba mieć na uwadze, iż nie przynoszą one błyskawicznych efektó. Konieczne jest ich długofalowe stosowanie. Ponad to – mogą sobie nie poradzić z nasilonymi objawami. Niemniej jednak, w przeważającej większości przypadków menopauzy działanie, jakie oferują fitoestrogeny jest wystarczające.
TAGI: HTZ, fitoestrogeny, objawy menopauzy, uderzenia gorąca, antyoksydanty, gospodarka hormonalna, leki na bazie fitohormonów.