Nagietek

Nagietek lekarski charakteryzuje się pomarańczowymi, dość dużymi kwiatami. W Polsce jest zarówno uprawiany, jak i spotykany w formie nieudomowionej. Nagietek można zakupić w sklepie zielarskim albo w aptece, w formie wyciągu alkoholowego lub koszyczka nagietka – suszonych ziół. Sok z nagietka nie jest stosowany, gdyż substancje aktywne tej rośliny słabo rozpuszczają się w wodzie. Większość pacjentów używa nagietka do przemywania skóry.

Leczenie kontuzji.

Bardzo dobrze się sprawdza w przypadku leczenia kontuzji i ran skóry. Wykazuje wtedy delikatne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Z uwagi na działanie, nagietek można stosować do przemywania skóry wokół ran operacyjnych oraz w przypadku owrzodzeń na skórze. Producenci kropli do oczu używają nagietka jako składnika aktywnego swoich produktów – będzie doskonale redukował zmęczenie i zmniejszał przekrwienie oczu. Można go także używać do wewnątrz. Płatki nagietka po zaparzeniu będą pomagały w chorobach układu pokarmowego, które są związane z zapaleniem.

TAGI: Duże pomarańczowe kwiaty, nagietek lekarski, przemywanie skóry, leczenie kontuzji i ran, owrzodzenia na skórze, płatki nagietka.

PODZIEL SIĘ: