Leki naturalne

Choć współczesna medycyna wciąż się rozwija, w dobie tego postępu my – ludzie XXI wieku – szukamy drogi powrotu do natury. Być może dlatego coraz częściej zamiast skorzystać z kolejnego „cudownego produktu medycyny konwencjonalnej” sięgamy po preparaty naturalne.

O ile bowiem w tradycyjnych środkach farmakologicznych znajduje się mnóstwo różnego rodzaju substancji pomocniczych (niekoniecznie o właściwościach terapeutycznych), to lekami
naturalnymi nazywamy takie, w których składzie nie ma syntetyków. Ich rdzeń stanowią zioła, minerały oraz witaminy. Bardzo istotne jest przy tym odpowiednie stężenie oraz proporcje składników. Naturalne leki są mniej obciążające dla organizmu (przede wszystkim dla układu trawiennego). Również skutki uboczne występują rzadko. Ponad to – leki pochodzenia naturalnego mogą mieć podobną skuteczność do farmaceutyki syntetyczne…ale – nie przy każdym schorzeniu. Leki pochodzenia naturalnego można stosować przy przeziębieniu, lekkim reumatyzmie, zaparciach, biegunce, przeciwzapalne, wzmacniające odporność czy wspomagające walkę z alergią lub problemami skórnymi. Jednakże przy poważniejszych schorzeniach nie należy szukać pomocy w sklepie zielarskim, ale u „konwencjonalnego” lekarza i jego metod. O ile bowiem wyleczenie drobniejszych dolegliwości za pomocą ziół jest możliwe, to w przypadku np. ciężkiej alergii lub przewlekłej choroby nie warto ryzykować.

PODZIEL SIĘ: