Medycyna naturalna

Medycyna naturalna praktykowana jest od tysiącleci. Na przestrzeni lat cieszyła się ona mniejszym lub większym zaufaniem. Współcześnie reakcje na jej metody leczenia są skrajnie różne, trudno powiedzieć, które przeważają (można bowiem wskazać społeczeństwa, które odnoszą się do niej bardzo sceptyczne, a można i takie, które w głównym nurcie medycyny praktykują metody alternatywne). Medycyna naturalna jest zwana również niekonwencjonalną. Organizm traktowany jest w niej w sposób holistyczny, jako całość.

 

Ziołolecznictwo.

Wybór metod leczenia jest dość szeroki. Jedną z gałęzi medycyny alternatywnej jest ziołolecznictwo. Wykorzystywane są w nim preparaty z roślin (całych bądź ich części, świeżych lub suszonych), rozmaite wyciągi, nalewki, kapsułki – a więc zarówno o zewnętrznym jak i wewnętrznym zastosowaniu. Ziołolecznictwo ma bardzo szerokie zastosowanie – może być pomocne nie tylko w terapii schorzeń (skórnych, alergicznych, infekcji), ale też problemów hormonalnych czy z przemianą materii(związanych np. z menopauzą), a nawet kosmetycznych (jak choroby skóry głowy, łupież, wypadanie włosów, trądzik etc.). Za poddziedzinę fitoterapii można uznać także aromaterapię (czyli leczenie olejkami eterycznymi – w formie inhalacji, kąpieli lub masażu), korzystnie wpływającą zarówno na ciało jak i ducha.

Masaż w medycynie naturalnej.

Wspomniany masaż w ogóle zajmuje bardzo ważne miejsce wśród metod stosowanych przez naturalną medycynę. Wyróżniamy jego szczególne formy, jak masaż gorącymi kamieniami, akupresura czy refleksoterapia. Jeden z kierunków holistycznych zajmuje się także leczeniem przy pomocy pola magnetycznego. Medycyna naturalna może być pomocna przy różnego rodzaju schorzeniach, ale także stanowić element profilaktyki. Kuracje oczyszczające ciało i umysł (nawet jeśli z początku mogą się wydać dziwne…np. świecowanie uszu) korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu i jego witalność. A roślinne suplementy oferowane przez fitoterapeutów nie zaszkodzą jako uzupełnienie diety – nie wywołają bowiem skutków ubocznych.

TAGI: Metody alternatywne w leczeniu, wyciągi, nalewki, zioła, olejki eteryczne, akupresura, masaż gorejącymi kamieniami, efleksoterapia.

PODZIEL SIĘ: