Nawłoć pospolita

Nawłoć pospolita to roślina używana przede wszystkim w przypadku zaburzeń układu moczowego. Co dziwne, nie mogą jej spożywać krowy, gdyż powoduje u nich zatrucie. Dla człowieka nie jest trująca, a jej używanie zostało opisane przez wielu autorów książek zielarskich. Ziele nawłoci zawiera składniki, które mają wiele pożytecznych działań. Po pierwsze, nawłoć obfituje w garbniki – związki o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym.

Skuteczny lek.

Kwasy organiczne, olejek eteryczny i pozostałe związki – flawonoidy i saponiny sprawiają, że nawłoć jest skutecznym lekiem na dolegliwości związane z dużą ilością zanieczyszczeń w organizmie. Działanie moczopędne przydaje się w zapaleniu dróg moczowych, kamieniach nerkowych oraz problemach z reumatyzmem. Nawłoć jest używana także zewnętrznie, w celu bakteriobójczym i poprawiającym gojenie ran. Można ją używać także jako środek do płukania gardła i jamy ustnej. Nawłoć wchodzi w skład wielu mieszanek, także tych, które były zalecane przez znanego zielarza, ojca Klimuszko.

TAGI: Zaburzenia układu moczowego, działanie moczopędne i przeciwzapalne, flawonoidy, nawłoć pospolita, płukanie gardła.

PODZIEL SIĘ: