Leki naturalne na gardło

Niektóre stany chorobowe, takie jak na przykład infekcje wirusowe, powodujące m.in. ból gardła nie muszą być leczone przy pomocy syntetycznych preparatów z apteki. Równie dobrze możemy skorzystać ze sposobów znanych jeszcze naszym babciom. Jeśli jesteśmy zbyt leniwi (lub zapracowani) aby samodzielnie przygotowywać inhalacje czy syropy – nic straconego. Sklepy zielarskie i apteki oferują bowiem szeroką gamę preparatów dostępnych bez recepty, a wyprodukowanych właśnie na bazie składników naturalnych.

Leki ziołowe.

Takie leki są zazwyczaj dobrze przyswajane przez organizm, ponad to nie ma ryzyka przedawkowania czy groźnych skutków ubocznych. Zioła mogą być stosowane także w ramach profilaktyki – jeśli chodzi o bóle gardła i infekcje, to zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, gdy zachorowalność wzrasta. Na kaszel i ból gardła dostępne są między innymi preparaty zawierające: prawoślaz lekarski (głównie syropy), koper włoski, biedrzeniec anyż, podbiał pospolity, żywokost lekarski, mydlnicę lekarską. Popularnością cieszą się również pastylki do ssania z wyciągiem z szałwi, z propolisem i prawoślazem. Leki mogą być zarówno jedno- jak i wieloskładnikowe.

Esencje i olejki.

Pośród tych drugich na uwagę zasługuje m.in. esencja balsamiczna łagodząca stany zapalne oraz działająca przeciwbakteryjnie (zawiera m.in. olejki anyżowy, eukaliptusowy, tymiankowy, z drzewa herbacianego, melisy, goździków, szałwi, propolisu…). Jeśli chodzi o naturalne sposoby na ból gardła nie musimy się jednak ograniczać do leków. W domu warto przygotować specjalną płukankę, czy to na bazie soli (zmora niejednego dzieciństwa), czy też szałwii bądź miodu. Także inhalacje, choć nieco zapomniane, przynoszą dobre efekty, szczególnie, jeśli cierpimy na suchą postać kaszlu.

TAGI: Infekcje wirusowe, inhalacje, syropy, płukanka, profilaktyka, działania przeciwbakteryjne,esencje balsamiczne, zioła.

PODZIEL SIĘ: