Fitoterapia w kosmetyce

Współcześnie można zauważyć, że w wielu dziedzinach dbania o siebie panuje tendencja „powrotu do natury”. Nie inaczej jest w wypadku kosmetyki i pielęgnacji ciała. Coraz popularniejsze stają się kosmetyki produkowane na bazie roślin i ziół, często również wytwarzane w sposób ekologiczny (a więc z małym nakładem energii, z organicznych produktów wzrastających w specjalnych warunkach itd). Zioła jako składniki preparatów kosmetycznych są szczególnie doceniane.

Kremy nagietkowe i rumiankowe.

Można wybierać spośród produktów z różnych półek cenowych – od kremów z nagietkiem czy rumiankiem rodzimych producentów, po dużo droższe (ale i o wyższym skoncentrowaniu aktywnych substancji) kosmetyki importowane. Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę w drogerii czy sklepie zielarskim warto zauważyć, że fitokosmetyki można przygotować samodzielnie. Takie działanie ma tę zaletę, że otrzymany produkt jest idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Oczywiście warto najpierw zapoznać się z działaniem poszczególnych ziół, a także zdobyć wiedzę na temat samodzielnego tworzenia preparatów pielęgnacyjnych (kremów, toników, mgiełek, maseczek, płukanek itp.). Otrzymywane z ziół wyciągi, olejki eteryczne, soki, maceraty i inne substancje mogą mieć różne działanie.

Substancje czynne w kosmetykach.

Wszystko zależy od tego, jakie jest stężenie substancji czynnych w tych składnikach: garbników o właściwościach przeciwzapalnych, ściągających i przeciwbakteryjnych (obecnych np. w rumianku, szałwi, nagietku); flawanoidów działających przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, korzystnie wpływającym na naczynia krwionośne (w arnice górskiej); fitohormonów eliminujących zagrożenie ze strony wolnych rodników, o właściwościach przeciwzmarszczkowych, regenerujących naskórek, nawilżających (soja, koniczyna czerwona, olej z pestek winogron); saponin o przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym działaniu.
Fitoterapia w kosmetyce dotyczy jednak nie tylko skóry, ale i włosów. Przy pomocy naturalnych specyfików można poradzić sobie z łupieżem (łopian, pokrzywa), z osłabionymi włosami (skrzyp, pokrzywa), czy z przetłuszczającą się skórą głowy. Oprócz tego zioła mogą uwydatnić nasz kolor włosów – do ciemnych najlepsze będzie rozmaryn, a do jasnych – rumianek lub nagietek.

TAGI: Powrót do natury, kosmetyki i pielęgnacja ciała, fitokosmetyki, olejki eteryczne, soki, materace, garbniki, naczynia krwionośne,naturalne specyfiki.

PODZIEL SIĘ: