Fitohormony
W życiu bywa tak, że pozornie naturalne procesy zachodzące w naszym organizmie okazują się być bardzo uciążliwe. Nie inaczej jest z menopauzą. Teoretycznie to po prostu „kolejny etap w życiu nie oznaczający końca kobiecości”, niemniej towarzyszące mu symptomy mogą prawdziwie utrudnić normalne funkcjonowanie. Zaburzenia gospodarki hormonalnej wpływają na cały organizm, na psychikę, na fizjologię, na relacje ze społeczeństwem i bliskimi też. Co robić?
Przywrócenie równowagi.
Konieczne jest przywrócenie równowagi. Można to uczynić na wiele sposobów, zarówno poprzez podawanie hormonów żeńskich w ramach HTZ, jak i poprzez naturalną kurację fitohormonami. Ta druga metoda zyskuje na popularności głównie dlatego, że odznacza się skutecznością (o ile objawy nie są zbyt nasilone, a faza przekwitania jest wczesna), a przy tym nie powodują skutków ubocznych. Fitohormony są to związki pochodzenia roślinnego, które wykazują podobne działanie do estrogenów. Można je podzielić na 3 grupy (izoflawony, lignany i kumestany), przy czym wszystkie fitohormony występują w naturalnej postaci (głównie w soi i jej przetworach, ale także w czerwonej koniczynie, siemieniu lnianym czy kawie). W suplementach (pod postacią kapsułek czy herbat) związki te są bardziej skoncentrowane. Fitohormony pomagają odzyskać utraconą równowagę.
Suplementy hormonalne.
Służą jednak nie tylko do łagodzenia uciążliwych symptomów menopauzy, ale mają też działanie długofalowe (przy systematycznym stosowaniu). Spożywanie produktów bogatych w fitohormony oraz przyjmowanie odpowiednio dobranych preparatów wpływa korzystnie na układ krążenia, obniżając ryzyko miażdżycy,nadciśnienia tętniczego, zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Ponad to może pomóc zapobiegać nowotworom (w tym piersi i tarczycy), a także osteoporozie, na którą narażone są szczególnie kobiety. Stosowanie fitohormonów nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi, jednak by zwiększyć ich skuteczność warto wprowadzić zdrową dietę (ubogą w tłuszcze zwierzęce, a bogatą w witaminy i minerały) oraz zwiększyć aktywność fizyczną na co dzień.
TAGI: Zaburzenia gospodarki hormonalnej, psychika, fizjologia, relacja ze społeczeństwem, fitohormony, hormony żeńskie, estrogeny, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze.