Produkty fitosanitarne

Współcześnie dużą wagę przywiązuje się do tego, by nasze otoczenie było wolne od szkodliwych substancji, toksyn (lepiej późno niż wcale). Coraz popularniejsze staje się ekologiczne podejście do życia. Takie tendencje można zaobserwować również w dziedzinie produkcji rolniczej. Odchodzi się od sztucznych, chemicznych nawozów, szkodliwych pestycydów czy innych środków mających poprawić jakość upraw.

Rośliny fitosanitarne.

Produkty fitosanitarne to rośliny, które pomagają w naturalny sposób pozbyć się szkodników, patogenów, a także korzystnie wpłynąć na żyzność gleby i jej urodzajność. Rośliny fitosanitarne pozwalają uprawiać ekologiczne rolnictwo – poprzez ograniczenie użycia ochrony chemicznej. Działanie takich roślin, w przypadku użycia ich w charakterze „zielonych pestycydów” polega na tym, że poprawiają naturalne możliwości obronne środowiska i uprawianych roślin. Wystarczy posadzić je w sąsiedztwie upraw, a nie tylko zapewnią ochronę, ale i wzbogacą glebę o substancje organiczne. Popularnością cieszą się m.in. aksamitka rozpierzchła (odstraszająca krety, gryzonie i inne szkodniki), gorczyca biała (niszcząca patogeny glebowe) oraz gryka (organiczająca rozwój pędraków). Produkty fitosanitarne służą również do poprawiania żyzności.

Zielony nawóz.

W tym celu zazwyczaj wykorzystuje się tzw. „zielony nawóz” – świeżą roślinną masę wprowadza się do gleby, czeka aż wzejdzie, a następnie przekopuje się motyką ziemię. Gleba zostaje wzbogacona w próchnicę, użyźniona. Oczywiście produkty fitosanitarne mają zastosowanie nie tylko w rolnictwie. Możemy ich używać także w przydomowych ogródkach. Nasturcja na przykład odstrasza gryzonie i ślimaki, szałwia z kolei oddziałuje na mszyce i gąsienice, natomiast skrzyp polny niszczy glebowe grzyby chorobotwórcze. Co ciekawe, również rumianek ma właściwości użyźniające – zwiększa bowiem zawartość azotu w glebie. Dobrze, jeśli jego obecność towarzyszy uprawie pora, cebuli, selera czy kapusty, zwiększa się w ten sposób ich odporność na szkodniki czy choroby.

TAGI: Toksyny, ekologiczny styl życia, nawozy sztuczne, szkodliwe pestycydy, rośliny fitosanitarne, aksamitka rozpierzchła, gorczyca biała, grzyby chorobotwórcze.

PODZIEL SIĘ: