Medycyna alternatywna

Alternatywne sposoby leczenia chorób obecne były w ludzkiej historii zawsze. W krajach europejskich nie przedostały się jednak do głównego nurtu medycyny, a wartość tych praktyk leczniczych często była kwestionowana. Tymczasem współcześnie nie brakuje zwolenników medycyny alternatywnej, jej gabinety pojawiają się nie tylko w dużych miastach. Smutna prawda jest również taka, że ludzi ku tym rodzajom terapii popycha desperacja. Przypadki osób z nieuleczalną chorobą, u których nie ma już szans na poprawę stanowią znaczną część pacjentów w gabinetach medycyny niekonwencjonalnej.

Poddyscypliny medycyny naturalnej.

Oczywiście – tego typu rozwiązania ciężko pochwalać. Niemniej nie można całkowicie kwestionować medycyny naturalnej w całej rozciągłości. Jej poszczególne poddyscypliny – jak np. ziołolecznictwo, aromaterapia, refleksologia, masaże lecznicze, akupresura, akupunktura – mogą stanowić pożyteczny element terapii w wielu schorzeniach (oczywiście tych łagodniejszych). Poza tym niektóre zabiegi medycyny alternatywnej mogą być stosowane w ramach pielęgnacji. Wiele ziołowych preparatów korzystnie wpływa nie tylko na leczenie dolegliwości
chorobowych (np. ze strony układu trawiennego, nerwowego czy sercowego), ale również na stan naszej skóry, włosów, paznokci, na przemianę materii (odpowiadającą za efektywne odchudzanie). Oczywiście nie wszystkie zabiegi i dyscypliny medycyny naturalnej są szeroko akceptowane.

Homeopatia.

Największe kontrowersje budzą od lat: homeopatia (czyli leczenie przy pomocy rozcieńczonych substancji pochodzenia mineralnego, roślinnego czy zwierzęcego), urynoterapia (leczenie moczem), radiestezja (terapia wahadłami, różdżkami), bioenergoterapia (leczenie energią uzdrowiciela), czy hipnoterapia (stosowanie hipnozy). Warto jednak zauważyć, że człowiek jest traktowany w medycynie alternatywnej jako całość, a podejście do pacjentów jest bardzo indywidualne. Nie każda osoba praktykująca medycynę naturalną jest wiarygodna, niemniej nie można postrzegać całej dyscypliny jako „szarlatanerii”, a osób się nią parających jako oszustów (lub gorzej – fanatyków). Przed ewentualnym kontaktem z medycyną alternatywną konieczne jest spojrzenie z szerszej perspektywy oraz rozważenie wszystkich wad i zalet.

TAGI: Medycyna alternatywna, homeopatia, urynoterapia, bioenergioterapia, hipnoterapia, układ trawienny, nerwowy, sercowy.

PODZIEL SIĘ: