Fitoestrogen

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. W pewnym momencie organizm zaprzestaje produkcji estrogenów – kończy się okres produkcyjny. Jednak towarzyszące przekwitaniu objawy mogą być prawdziwą udręką, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. Rozwiązaniem problemu jest w takich wypadkach przywrócenie zachwianej równowagi hormonalnej. Można to zrobić za pomocą różnego rodzaju środków, m.in. hormonalnej terapii zastępczej. Jeśli jednak objawy nie są zbyt nasilone, a menopauza dopiero się rozpoczęła warto sięgnąć po środki roślinne – fitoestrogeny. Związki te mają podobną budowę co kobiece hormony, więc mogą być z powodzeniem stosowane w terapii. Fitoestrogeny mogą należeć do 3 podstawowych grup: izoflawonów, kumestanów i lignanów.

Suplementy.

Suplementacja może odbywać się na drodze syntetycznej – przy pomocy odpowiednich preparatów w kapsułkach (zawierających np. ekstrakt z czerwonej koniczyny). Jednak to nie jedyny wariant, bowiem fitoestrogeny występują w takich roślinach jak soja, jej produkty (mleko sojowe, tofu, mąka sojowa), czy warzywa strączkowe. Zaletą suplementów fitoestrogenowych jest fakt, iż są dostępne bez recepty i nie powodują skutków ubocznych (nie ma zatem przeciwwskazań do ich stosowania, w przeciwieństwie do HTZ). Fitoestrogeny działają nie tylko jako środek łagodzący doraźne symptomy – takie jak uderzenia gorąca, drażliwość, zmienność nastrojów czy bezsenność. Poprawiają także nawilżenie błony śluzowej pochwy, obniżają ciśnienie krwi, redukują poziom cholesterolu. Zmniejszają zatem ryzyko chorób serca oraz zagrożenie osteoporozą w wieku późniejszym. Ponad to ich działanie długofalowe pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Fitoestrogeny korzystnie wpływają również na wygląd kobiety – spowalniają bowiem proces tworzenia się zmarszczek i wiotczenia skóry.

TAGI: Zaprzestanie produkcji fitoestrogenów, przekwitanie, równowaga hormonalna, terapia zastępcza, izoflany, kumestany, lignany,suplementy.

PODZIEL SIĘ: